Rozwój rynku e-commerce dotyczy również branży motoryzacyjnej. Coraz częściej sprzedawcy np. części zamiennych do samochodów, akcesoriów, urządzeń elektronicznych czy płynów eksploatacyjnych przenoszą się do sieci. W celu dostarczenia zakupów do odbiorcy wykorzystywane są przesyłki kurierskie. Tu pojawiają się jednak wątpliwości. Czy części samochodowe można wysłać kurierem?
Co jest dozwolone i jak pakować zamówione produkty?
Handel częściami motoryzacyjnymi w sieci rośnie w siłę. Sprzedawcami są zarówno duże marki, jak i małe podmioty, działające dotychczas na lokalnym rynku. Elementami zamiennymi do różnego rodzaju pojazdów handlują też sprzedawcy indywidualni. Wszyscy zadają często jedno pytanie: czy można wysyłać części samochodowe za pośrednictwem firmy kurierskiej?
Czy części samochodowe można nadać kurierem?
Warto rozwiać wszelkie wątpliwości. Wysyłka części samochodowych kurierem jest dozwolona, jeżeli nie łamie to regulaminu firmy kurierskiej. Firmy wprowadzają pewne ograniczenia i wytyczne, na które trzeba zwrócić uwagę.
Zanim jednak wskażemy, których części samochodowych, akcesoriów i innych produktów nie można wysyłać kurierem, wskażmy listę dozwolonych produktów.
- Silniki samochodowe lub skrzynie biegów (pod pewnymi warunkami, nie w każdej firmie kurierskiej i wyłącznie usługą przewozu paletowego).
- Opony samochodowe.
- Oleje i smary w oryginalnych, szczelnie zamkniętych pojemnikach (nowe, mniej niż 11 litrów zgodnie z wytycznymi konwencji ADR) – nie dotyczy przesyłek poza unijnych.
- Elementy karoserii pojazdu (zderzaki, drzwi, progi etc.).
- Akcesoria i elektronika samochodowa.
- Filtry, wycieraczki, żarówki i pozostałe elementy eksploatacyjne.
Co ważne, wysyłka części samochodowych kurierem dotyczy zarówno produktów nowych, jak i używanych. Wszystkie muszą spełniać zasady wytyczone przez regulamin danej firmy kurierskiej.
Jakich elementów związanych z motoryzacją nie wolno nadawać kurierem?
Istnieją produkty, których nie można wysyłać firmami kurierskimi. Za wysłanie tego rodzaju towaru mogą grozić dodatkowe opłaty, naliczone przy ewentualnym wykryciu przesyłki. Co należy do listy zakazanej pod kątem wysyłki części samochodowych?
- Oleje i smary zamknięte w nieszczelnych, nieoryginalnych opakowaniach.
- Części, z których kapie olej, benzyna, płyn chłodniczy lub inne płyny (np. używana chłodnica czy silnik).
- Akumulatory, baterie i sprzęt, którego przewóz związany jest z koniecznością posiadania dodatkowych uprawnień.
- Paliwa samochodowe (w każdej ilości).
Należy pamiętać, że w niektórych przypadkach przewożenie dużych części motoryzacyjnych wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jeżeli chodzi o kwestie produktów zabronionych, to lista nie jest przypadkowa. Kurierzy zabraniają transportu przesyłek, zawierających towary potencjalnie niebezpieczne dla nadawcy, kuriera i odbiorcy, które jednocześnie wymagają dodatkowej dokumentacji i uprawnień podczas transportu. Do przewozu takich rzeczy uprawnione są specjalne przedsiębiorstwa.
W jaki sposób pakować przesyłki z częściami motoryzacyjnymi? Na co zwrócić uwagę?
Podczas zamawiania przesyłki kurierskiej dla części motoryzacyjnych należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Najpierw konieczne jest oczyszczenie produktu (jeżeli jest używany) ze wszystkich smarów, olejów, paliw i innych płynów eksploatacyjnych. Towar musi być suchy. Nie może mieć żadnych elementów ruchomych.
Paczka musi być dobrze zabezpieczona przed wstrząsami, a każda część unieruchomiona. Wskazane jest używanie folii strech i styropianu. Jeżeli to możliwe, element powinien być zapakowany w regularne, kartonowe pudełko, co umożliwi łatwiejsze sortowanie produktu. W innym przypadku może wzrosnąć koszt usługi kurierskiej.
W przypadku przesyłek nieregularnych (np. opon, zderzaków) mamy do czynienia z przesyłką niestandardową. Pamiętajmy, że wszystkie dane przesyłki (wymiar, waga, opakowanie) muszą być podane rzetelnie w innym przypadku wszystkie nieprawidłowości zostaną wykryte przez firmę kurierską, co może wiązać się z dodatkowymi opłatami.
Jak prawidłowo zmierzyć przesyłkę o nieregularnym kształcie? Pomoże w tym artykuł: Jak prawidłowo zmierzyć przesyłkę kurierską?