Obliczanie wymiarów i wagi przesyłki w firmach kurierskich odbywa się w specyficzny sposób. Chcą one przede wszystkim wyliczyć powierzchnię jaką będzie zajmowała przesyłka w samochodzie.
Dlatego w tym wpisie zajmiemy się sposobem obliczania wagi wymiarowej przez firmy kurierskie oraz wyjaśnieniem takich pojęć jak:
- Waga rzeczywista
- Waga wymiarowa
- Waga rozliczeniowa
Waga rzeczywista – to nic innego jak faktyczny ciężar paczki jaki możemy określić przy pomocy wagi.
Waga wymiarowa – nazywana też wagą gabarytową, objętościową lub wolumetryczną, służy do obliczania powierzchni jaką zajmie paczka w samochodzie dostawczym. Dotyczy zarówno przesyłek krajowych jak i zagranicznych, a także palet. Obliczana jest według wzoru, gdzie wymiary sześcienne paczki w centymetrach dzielone są przez konkretną liczbę. Każda firma kurierska stosuje inny wzór obliczania wagi wymiarowej. Spokojnie, nie musimy sami jej obliczać, w tym celu powstały na stronach specjalne kalkulatory, które wyliczają ją za nas.
Waga rozliczeniowa – jest podawana na fakturze, firmy kurierskie porównują wagę rzeczywistą paczki z jej wagą wymiarową. Większa z nich stosowana jest jako waga do naliczenia kosztów.
Większość firm stosuje również progi wagowe np. 1 kg, 10 kg, 30 kg, 60 kg. Co oznacza, że jeśli nasza przesyłka waży 15 kg, zapłacimy za nią tyle samo co za przesyłkę 30kg, gdyż mieści się ona w tym samym progu wagowym.
Żródło: UPS, DHL