Przesyłka do Niemiec? Tylko ekologicznie, a na pewno nie nocną pocztą samolotem.


Przesyłka do Niemiec
Przesyłka do Niemiec

Niemcy twierdzą, że to definitywny koniec pewnej ery. I to prawda, bo po ponad 60 latach Deutsche Post rezygnuje z nocnego doręczania przesyłek samolotami. Powód to ekologia – zdecydowanie bardziej zgodne z założeniami ochrony środowiska są dostawy samochodowe.


Deutsche Post zakończyło definitywnie działanie poczty lotniczej – to prawdziwa rewolucja logistyczna, ponieważ w ten sposób spółka obsługiwała m.in. przesyłki do Niemiec  od czasów zimnej wojny. Ostatnie loty Eurowings i Tui Fly na trasach Stuttgart-Berlin, Hanower-Monachium oraz Hanower-Stuttgart zorganizowano późną wiosną. Latem listy na tych trasach są już przewożone wyłącznie drogą lądową, co wpisuje się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Przejście na transport drogowy pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o ponad 80% w porównaniu z dotychczasowym transportem lotniczym.

Listy do Niemiec? Typową korespondencję przejął Internet

Marc Hitschfeld, dyrektor operacyjny działu listów i paczek Grupy DHL, mówiąc o zmianach komentował:

Z mieszanymi uczuciami kończymy epokę nocnych lotów pocztowych. Z jednej strony, lotniczy transport listów w Niemczech stał się nieuzasadniony w dobie zmian klimatycznych, zwłaszcza że pilność dostarczania listów nie jest już taka sama jak kiedyś. Z drugiej strony, jest to pozytywny krok dla środowiska, choć kończy się kawałek historii, z którym wielu pracowników Deutsche Post było emocjonalnie związanych.

Nic dziwnego, że zmiana traktowana jest jak syndrom czasów, bo tego typu przesyłki do Niemiec i już w samych Niemczech stanowiły ogromny kawałek historii usług kurierskich. Historia nocnej poczty lotniczej rozpoczęła się 22 sierpnia 1961 roku, gdy ówczesny Federalny Minister Poczty i Telekomunikacji Richard Stücklen oraz zarząd Deutsche Lufthansa AG podpisali umowę na przewóz lotniczy listów i kartek pocztowych bez dodatkowej opłaty lotniczej w granicach Republiki Federalnej Niemiec. Oficjalne uruchomienie sieci nocnej poczty lotniczej miało miejsce 1 września 1961 roku, z celem przyspieszenia doręczania listów w całym kraju. W tamtych czasach listy były jedynym szybkim środkiem komunikacji obok telegramów. Cyfrowe media, takie jak e-mail czy WhatsApp, już dawno przejęły tę funkcję – teraz Niemcy praktycznie zdecydowali się na oficjalną likwidację standardowych usług.

Tony listów i przesyłek pocztowych w Niemczech

W 1996 roku Deutsche Post przewoziła dziennie około 430 ton listów 26 samolotami partnerskich linii lotniczych do 45 miejsc docelowych. W ostatnich latach liczba ta spadła do zaledwie 53 ton, przewożonych sześcioma samolotami na trasach Stuttgart-Berlin, Hanower-Monachium i Hanower-Stuttgart. Odpowiada to około 1,5 miliona listów dziennie, czyli średnio około 270 tysięcy przesyłek na jeden samolot.

Obecnie istnieje szeroki konsensus w polityce i społeczeństwie, że szybkie doręczenie większości listów następnego dnia roboczego nie jest już priorytetem w podstawowej usłudze pocztowej. Zamiast tego, nacisk kładzie się na zrównoważony rozwój sektora pocztowego. Planowana „Ustawa modernizacyjna prawa pocztowego” zakłada dłuższe terminy doręczania listów, co jest już standardem w większości krajów UE. Mimo to, Deutsche Post nadal będzie dążyć do szybkiego doręczania listów między północą a południem Niemiec, wykorzystując sprintery i skrócony czas sortowania, dzięki zmniejszonej ilości listów.

Jak wysłać paczkę z Niemiec do Polski?

Choć nadawanie paczek w kraju jest powszechnie znane i stosowane, wielu ludzi zastanawia się, jak wysłać przesyłkę do Niemiec oraz z Niemiec np. do Polski. Świetnie sprawdzi się do tego serwis Kurjerzy.pl, który zapewnia wiele opcji i korzyści.

Możesz przeglądać oferty wielu przewoźników w jednym miejscu, co pozwala na porównanie cen i usług. Dodatkowo sama wycena przesyłki przed jej zamówieniem, co umożliwia zaplanowanie kosztów wysyłki. W ten sposób łatwiej jest wybrać ofertę optymalnie dopasowaną do określonych założeń.

Wykorzystując KurJerzy.pl możesz wypełnić wszystkie formalności online, w tym etykiety adresowe, bez potrzeby wychodzenia z domu. Dotyczy to również procesu opłaty usługi przez Internet, co zwiększa wygodę i oszczędza czas.