Kurierzy mogą przewozić nie tylko lekkie przesyłki, ale też duże i ciężkie towary. Do transportu wielkogabarytowych elementów służy usługa przewozu paletowego. Przygotowanie tego typu przesyłki wymaga zastosowanie kilku zasad. Co warto wiedzieć o zamawianiu i zabezpieczaniu przesyłek umieszczonych na paletach? Poznaj najważniejsze informacje na ten temat.
Przewozy paletowe umożliwiają transport towarów o wadze do nawet 1000 kilogramów, które mają bardzo duże wymiary. To sposób na przesłanie kurierem produktów, które nie zmieszczą się w normalnych paczkach albo ich gabaryty nie pozwalają pracownikom firm kurierskich na podnoszenie i przemieszczanie bez specjalistycznego sprzętu.
Jakie towary można przesyłać za pomocą usługi przewozu paletowego?
To właśnie charakteryzuje przesyłki paletowe. Są one transportowane większymi samochodami, a do ich załadunku i rozładunku służą ręczne wózki widłowe oraz spalinowe wózki widłowe, ułatwiające rozmieszczanie towarów po samochodach ciężarowych. Inny jest też sposób sortowania tego typu przesyłek (nie są one sortowane na taśmach). Z tego właśnie względu przesyłki paletowe są droższe niż standardowe paczki. Koszt transportu palet to ponad 200 zł.
Jakiego rodzaju towary można przesyłać za pomocą usług paletowych? To sprzęt AGD (np. pralka czy lodówka), duże części samochodowe (suche, czyste, bez ryzyka zapalenia lub uszkodzenia auta kuriera), sprzęt RTV (telewizory, nagłośnienie, sprzęt sceniczny), meble, elementy wyposażenia domu, materiały budowlane, zamówienia hurtowe itd.
Za pomocą serwisu kurjerzy.pl możesz zamówić przesyłkę, której waga wynosi ok. 1000 kg, a wymiary przewożonego towaru to nawet 120 cm długości, 80 cm szerokości i 200 cm wysokości. Co istotne, przesyłki paletowe mogą mieć wymiary niestandardowe i nieregularny kształt. Warunkiem koniecznym jest umieszczenie ich na palecie transportowej.
W jaki sposób skutecznie zamówić przesyłkę paletową? Na co zwrócić uwagę?
Podczas zamawiania przesyłki paletowej zwróć przede wszystkim uwagę na wymiary i wagę transportowanych elementów. To determinuje nie tylko cenę usługi. Jest to czynnik ważny pod kątem transportu. W przypadku lżejszych przesyłek, kurier może zastosować inny pojazd, niż w przypadku przesyłek osiągających nawet tonę. Warto mieć to na uwadze. Precyzja w przesyłkach paletowych ma ogromne znaczenie.
Pamiętaj, aby dokładnie podać adres odbiorcy przesyłki paletowej. W przeciwieństwie do niektórych „zwykłych” paczek, ta powinna być dostarczona do odbiorcy za pierwszym podejściem. Do jej załadunku i rozładunku wymagany jest odpowiedni sprzęt. Odbiór po awizacji może z tego powodu okazać się nie możliwy. Warto poinformować odbiorcę, że przesyłka będzie mu dostarczona.
Poza tym zamawiając przesyłkę określ dokładnie wartość przewożonego towaru i wskaż na zawartość przesyłki paletowej. To podstawa ubiegania się o ewentualną reklamację. Pamiętaj, że możesz skorzystać z szeregu dodatkowych funkcji i usług, takich jak np. dokumenty zwrotne, czy wydruk etykiety przez kuriera.
Zabezpieczenie przesyłki paletowej – o tym musisz pamiętać
Istotnym elementem zamówienia i przygotowania przesyłki paletowej jest jej zabezpieczenie. Towar musisz umieścić na sprawnym nośniku paletowym. Ten może być używany lub plastikowy, ale jego jakość nie powinna pozostawiać wątpliwości. Kurier może odmówić odbioru, jeżeli przesyłka będzie umieszczona na zniszczonej palecie.
Towar należy przymocować do palety, najlepiej za pomocą folii stretch. Przesyłka może być umieszczona w oryginalnym kartonie (np. lodówka czy pralka), ale wymaga to od Ciebie unieruchomienia towaru w środku kartonu. W czasie przygotowania i zabezpieczania towaru, zwróć uwagę czy płozy transportowe są odsłonięte tak, aby wózek paletowy mógł sprawnie przewieźć ładunek.
Kluczowe jest również unieruchomienie przesyłki z każdej strony, aby nie poruszała się w trakcie przewozu. Zwróć uwagę również na sposób załadowania palety. Ten musi być na tyle równy, żeby przesyłka nie przewróciła się w trakcie jazdy. W ten sposób zabezpieczysz przesyłkę przed ewentualnym uszkodzeniem.